سلام ، به سایت شهرداری ورزنه  خوش آمدید.

ورزنه ، بلوار شهرداری ، شهرداری ورزنه
ایران ، اصفهان

شهردار

سخن شهردار

درباره شهرداری

ورزنه، شهری تاریخی است که مرکز بخش بن‌رود شهرستان اصفهان استان اصفهان در مرکز ایران است. (حدود ۱۷ هزار نفر برآورد ۱۳۹۵حدود) در نزدیکی تالاب بین‌المللی گاوخونی واقع شده‌است و تنها شهر ایرانی است که زنان آن به‌طور سنتی چادر سفید بر سر می‌کنند. از اینرو این شهر را دیار فرشتگان سپیدپوش می‌نامند. مردم و مسوولان شهر ورزنه و بخش بن رود سالیان زیادی است که خواستار ارتقا به شهرستان و استقرار فرمانداری هستند و علیرغم اینکه جمعیت و وسعت آن از بسیاری از شهرستان ها بیشتر است این مهم تحقق نیافته است.

شهر ورزنه در فاصله ۱۰۵ کیلومتری جنوب خاوری شهر اصفهان قرار گرفته و تالاب گاوخونی درفاصله۳۰ کیلومتری آن (نزدیکترین نقطه به تالاب) و این شهر در طول جغرافیایی ۵۲ درجه و۳۹ دقیقه خاوری و عرض ۳۲ درجه و ۲۵ دقیقه شمالی واقع شده و حدود ۱۳۰۰۰ نفر جمعیت و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۴۷۵ متر است. شهر ورزنه به علت نزدیکی به کویر دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد به طوری که ماه‌های مرداد و شهریور از حداکثر خشکی هوا برخوردار و میزان متوسط بارندگی در ورزنه ۸۰ میلیمتر است.

حداکثر سرعت باد در ورزنه ۳۵ متر در ثانیه و جهت وزش با اغلب، شمال غربی به جنوب شرقی است؛ ولی جریان باد غربی به شرقی هم وجود دارد. معدل حداکثر در جه حرارت در شهر ورزنه در تیرماه ۴۲ درجه و معدل حداقل در آذر ماه ۶/۵ درجه و متوسط درجه حرارت ورزنه ۱/۱۴ درجه سانتیگراد است.

شاخص‌های شهر ورزنه: دارای آثار تاریخی متعدد در خود و در پیرامون خود می‌باشد از جمله مسجد جامع ورزنه و آخرین پل بر روی رودخانه زاینده رود و یکی از بزرگترین قلعه‌های خشتی ایران به نام قورتان در نزدیک ان واقع می‌باشد – درای مردمی به گویش پهلوی ساسانی که همچنان بر بعضی از رسوم گذشتگان پایدار می‌باشد بوده و خانم‌های آن چادر سفید بر سر می‌کنند- وجود جاذبه‌های با ارزشی مثل تالاب بین‌المللی گاوخونی و تپه‌هایی از جنس ماسه و رودخانه زاینده رود و دریاچه نمک آن را در ردیف زیباترین نقاط کویری ایران قرار داده است . 

یکی از اصلی ترین دلایلی که اغلب افراد به شهر سفید سفر می کنند، ثبت تصاویر خارق العاده از زنان سفید پوش در شهری تاریخی می باشد که می تواند در نهایت به یکی از گالری های هنری تبدیل گردد. علاوه بر جذابیت این شهر از نظر فرهنگی، نمی توان از بعد تاریخی آن غافل شد و از وجود بناهای قدیمی متعلق به دوره ی تیموریان چشم پوشی کرد. برای تماشای تمام اینها به کمتر از یک روز زمان نیاز دارید؛ پیشنهاد می کنیم در سفرهای بعدی به اصفهان به این شهر نگاه دیگری داشته باشید و چند ساعت از سفر را به تماشای بناهای تاریخی و جاذبه های طبیعی و همچنین ثبت سوژه های عکاسی در کنار مردم شهر سفید ایران اختصاص دهید. شک نکنید که از گوش دادن به صحبت زنان و مردانی با گویش ساسانی لذت خواهید برد و کوله بار تجربه تان سنگین تر از چیزی که تصورش را میکنید خواهد شد.

راههای ارتباطی شهر ورزنه

۱- اصفهان – فلکه بزرگمهر – بیمارستان چمران – سه راه پینارت – دستجاء – شاتور – اژیه – ورزنه ۱۰۵ کیلومتر- آسفالت

۲- اصفهان – پارک آبشار – دشتی – زیار- برسیان -شاتور – اژیه – ورزنه ۱۰۹ کیلومتر – آسفالت

۳- اصفهان – خیابان جی – کوهپایه – هرند – قورتان –ورزنه ۱۱۰ کیلومتر- آسفالت

۴- اصفهان – خیابان جی – کوهپایه – هرند- اژیه – ورزنه ۱۲۰ کیلومتر- آسفالت

۵- شهرضا –کیلومتر ۱۴ جاده شهرضا اصفهان – پرزان – محمد آباد – نیک آباد – اژیه – ورزنه ۱۰۸ کیلومتر- آسفالت

۶- نائین – کیلومتر ۳۳ جاده نائین اصفهان – ورزنه ۶۷ کیلومتر- آسفالت

۷- بزرگراه اصفهان شیراز – ایزدخواست – امین آباد- الله آباد – رامشه – حسن آباد جرقویه – ورزنه ۱۶۰ کیلومتر – آسفالت

۸- یزد – فولاد الیاژی – خضر آباد – ندوشن – قلعه خرگوشی – تالاب گاوخونی – ورزنه ۱۹۰ کیلومتر (جاده خاکی و در دست مطالعه و احداث مسیر تاریخی جاده ابریشم)

 برخی از جاذبه های گردشگری ورزنه

 

  • تپه های ماسه ایتپه های ماسه ای

این تپه ها که درجنوب شرقی ورزنه و ۸ کیلومتری جاده ورزنه- حسن آباد واقع است از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار میباشد.

وسعت تپه های شنی مجاور تالاب بالغ بر ۱۷۳۹۵ هکتار است که از نزدیکی شهر ورزنـه آغاز شده و تا چند کیلومتری جنوب شرقی روستای خارا به طول ۴۰ کیلومتر امتـداد دارد ارتفاع تپه های مذکور در نقاط مختلف آن فرق می کند و حداکثر آن در محلی به نام شهر سبا یا سرای به ۶۲ متر می رسد ، عرض این تپه ها در بخش های شمالی قابل توجه بوده تا ۱۵ کیلـومتر میـر سد در حالی که در نواحـی جنوبی عرض آن بیش از ۱ کیلومتر میرسد .

  • تالاب بین المللی گاوخونی

talabاین تالاب یکی از ارزشمند ترین اکوسیستم های تالابی کشور است که در تاریخ ۲۳/۶/۱۹۷۵میلادی در لیست تالابهای بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است . در فاصله ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان قرار دارد طول مسیر رودخانه ۴۰۵ کیلومترمی باشد و از دامنه های شرقی ارتفاعات زاگرس و کوههای مرتفع زرد کوه بختیاری سرچشمه می گیرد و اختلاف ارتفاع تالاب نسبت به سرآب ( زرد کوه بختیاری ) ۲۷۴۷ متر می باشد و وسعت کل حوضه آب خیز زاینده رود ۴۱۳۷۱ کیلومتر مربع است که /۹/۹۰% آن در استان اصفهان و مابقی در استانهای چهار محال و بختیاری و یزد و فارس قرار گرفته است (۲) محیط پیرامون تالاب با ویژگی های خاص و متفاوت جغرافیایی همراه است .بخش های شمالی و شمال غربی آن مصب قرار گرفته که آخرین حد جریان آب شیرین رودخانه است ، مصب رودخانه انباشته از جلبک های سبز بوده و حرکت آب در این ناحیه کند است . ابتدا ی آن را نیزارها و گزستان انبوه فرا گرفته است در حاشیه جنوبی تالاب نمکزار وسیعی وجود دارد که در اثر تبخیر زیاد آب و باقی ماندن و انباشته شدن کریستالهای نمک بوجود آمده . نمک این بخش استخراج شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد. در غرب و جنوب غربی منطقه تپه های ماسه ای بادی قرار دارد که خود اکوسیستمی متفاوت با تالاب و مصب آن را بوجود آورده اند .این تپه ها در اثر وزش بادهای کویری شکل گرفته اند و عاری از پوشش گیاهی طبیعی و خاصی هستند که از نظر زیبایی شناسی جایگاه ویژه ای برا ی خود دارند بخش شرقی تالاب را دشتی تپه ماهوری محاط در کوهستانهای بلند و در طول محور اصفهان – نایین احاطه کرده است . کوه سیاه در منتهی الیه شمال غربی این دشت و در کنار مصب تالاب گاوخونی قرار گرفته است .

پارک ساحلی ورزنه

پارک ساحلی ورزنه

با توجه به موقعیت جغرافیایی ورزنه و فاصله ی بسیار کم آن با زاینده رود، شرایط مطلوبی برای استراحت و لذت بردن بومیان و همچنین گردشگران این شهر در پارک ساحلی فراهم شده است. قرار گرفتن پل تاریخی شهر و همچنین قایق سواری و شرایط مناسب برای بازی کودکان از جمله دلایل محبوب بودن این پارک می باشند.

علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد، مسجد تک مناره، دریاچه نمک، آب انبارهای صفوی، کاروانسرای آجری شاه عباسی و آسیاب شتر نیز می توانند انتخابی عالی برای داشتن سفرهای یک روزه به این شهر محسوب شوند.

درجه شهرداری۶
سال تأسیس۴ اردیبهشت ۱۳۴۷
شماره ثبت۰۹۰۲۲۴
کدپستی۸۳۷۵۱۶۶۵۷۱
اولین شهردارحسین شیخ‌بهایی ساکن اصفهان

شهردار – مهندس غلامحسین رضایی

مسئول دفتر شهردار – سیدرضا قرب‌الدین

کارشناس حراست – محمدرضا یوسفی

کارشناس روابط عمومی – مهندس علی طاهری

امور منابع انسانی – محمدرضا یوسفی

دبیرخانه – خانم صالحی

کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات – مهندس علی طاهری

امور مالی و ذیحسابی – محسن مولایی

کارشناس مالی – محسن بنویدی

کارشناس درآمد، جمع‌دار و اموال – رضا تقیان

امور عمرانی – رضا تقیان

کارشناس شهرسازی و معماری – مهندس مجتبی حق‌جو

واحد تخلفات شهری – محمدجواد قطبی

امور خدمات شهری – علیرضا اسدی

طرح و توسعه فضای سبز – مهندس مجتبی مالوردی

کارشناس آتش‌نشانی و خدمات ایمنی – اکبر حیدری

نام و نام خانوادگیتاریخ تولدمدرک تحصیلیشروع خدمتپابان خدمتتصویر
حسین شیخ بهایی۱۳۲۳دیپلم۲۲ اردیبهشت ۱۳۴۷۳۰ مهر ۱۳۴۹شهرداران ورزنه - حسین شیخ بهایی
مسعود کوثری۱۳۲۷دیپلم۴ آذر ۱۳۴۹۱۳ آبان ۱۳۵۷شهرداران ورزنه - مسعود کوثری
محمد رضا مالکی۱۳۲۹دیپلم۹ فروردین ۱۳۵۸۹ فروردین ۱۳۵۹شهرداران ورزنه - محمدرضا مالکی
علی یزدانی ورزنه۱۳۳۵لیسانس۱ اردیبهشت ۱۳۵۹۱۵ فروردین ۱۳۶۱
سیداصغر کاظمی ورزنه۱۳۳۵لیسانس۱۶ فروردین ۱۳۶۱۲۲ مهر ۱۳۶۲شهرداران ورزنه - سیداصغر کاظمی
حسین جعفری جبلی۱۳۳۷دیپلم۲۳ مهر ۱۳۶۲ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۶۵شهرداران ورزنه - حسین جعفری جبلی
سیدحسن لطفی جبلی۱۳۳۶فوق دیپلم۲۴ اسفند ۱۳۶۵۲۴ اسفند ۱۳۶۵شهرداران ورزنه - سیدحسن لطفی جبلی
حسین پناهی۱۳۳۶فوق دیپلمفوق دیپلم ۱۹ مرداد ۱۳۷۴شهرداران ورزنه - حسین پناهی
ناصر نصیری ده سرخی۱۳۳۵لیسانس۱۹ مرداد ۱۳۷۴۲۵ اردیبهشت ۱۳۷۸شهرداران ورزنه - ناصر نصیری ده سرخی
قدرت اله قاسمی ورزنه۱۳۴۳لیسانس۲۵ اردیبهشت ۱۳۷۸۱۰ مرداد ۱۳۸۳شهرداران ورزنه - قدرت اله قاسمی ورزنه
رسول یوسفی باقر آبادی۱۳۴۳دیپلم۲۵ تیر ۱۳۸۴ ۱۲ خرداد ۱۳۸۶شهرداران ورزنه - رسول یوسفی باقرآبادی
شهاب ثابت راسخ۱۳۴۷فوق دیپلم۱۲ خرداد ۱۳۸۶۳۱ مرداد ۱۳۸۷شهرداران ورزنه - شهاب ثابت راسخ
مهدی غلامی۱۳۵۴لیسانس ۱۸ مهر ۱۳۸۷۱۰مهر ۱۳۹۲شهرداران ورزنه - مهدی غلامی
علی عطایی۱۳۵۲فوق لیسانس ۱۰مهر ۱۳۹۲۱۰ آبان ۱۳۹۴شهرداران ورزنه - علی عطایی
هادی فروزان بروجنی۱۳۵۰لیسانس۱ دی ۱۳۹۴۳۰ شهریور ۱۳۹۶شهرداران ورزنه - مهندس فروزان
غلامحسین رضایی۱۳۵۳فوق لیسانس۱۰ مهر ۱۳۹۶تاکنونشهرداران ورزنه - غلامحسین رضایی