سلام ، به سایت شهرداری ورزنه  خوش آمدید.

ورزنه ، بلوار شهرداری ، شهرداری ورزنه
ایران ، اصفهان

شهر فرشتگان سپید پوش - شهرداری ورزنه

شهر فرشتگان سپید پوش

از اصفهان که به سمت شرق بروید، شهری با قدمت چند هزار ساله در آستانه کویر در انتظار شماست؛ شهری با اصالت که به شن‎زار، سازه‏‌های خاکی و خشتی و اصالت پوشش زنانش مشهور است. «ورزنه» را بیشتر با رنگ چادر زنانش می‎شناسد؛ شهری که زنانش چادرهای سفید هزارساله‎شان را فراموش نکرده‌‏اند، آن را از مادران‎شان به ارث برده‌‏اند و هنوز با چادرهای سراسر سفید در کوی و برزن حاضر می‌‏شوند و با قدم زدن در این شهر می‌‏توان این «فرشتگان سپیدپوش» را ملاقات کرد.

می‏‌گویند احتمالا این رسم پیوند آیین زرتشت و دین اسلام است، هنوز می‏‌شود در ورزنه بقایای آتشکده‎های زرتشتی را دید و احتمالا رسم سپیدپوشی زرتشتی با گرویدن اجداد مردمان این شهر به دین اسلام با این شکل از حجاب پیوند خورده و زنان شهر، سپیدجامگی را از آن روزگار به یادگار دارند. البته این شهر، شهر مزارع پنبه هم هست و برخی می‏‌گویند شاید فراوانی پنبه یا گرمی هوای منطقه کویر، زنان ورزنه‏‌ای را سپیدپوش کرده است؛ رسمی که البته روز به روز در حال کمرنگ شدن است؛ این روزها دختران جوان چادر مشکی را ترجیح می‌‏دهند.

برخی از کارشناسان جامعه شناسی معتقدند با توجه به اینکه اکثر مردم این شهر به کشت و کار پنبه و شغل “کرباس بافی” مشغول هستند و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه و عدم دسترسی به پارچه های دیگر نقاط کشور موجب انتخاب پوشش سفید رنگ چادر بانوان این شهر شده است. گروهی نیز بر این باورند که این انتخاب ناشی از دورانی است که مردم منطقه مذهب زرتشتی داشتند زیرا روحانیون زرتشتی لباسی از جنس پنبه و به رنگ سفید به تن می کردند

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.