سلام ، به سایت شهرداری ورزنه  خوش آمدید.

ورزنه ، بلوار شهرداری ، شهرداری ورزنه
ایران ، اصفهان

مدیریت بحران شهری

دبیر ستاد بحران

 • مدیریت بحران به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، چاره‌جویی‌ها و دستورالعمل‌هایی اطلاق می‌گردد که مدیریت یک سازمان، درچالش با بحران انجام می‌دهد و هدف آن کاهش روند،کنترل رفع بحران است، به‌طورکلی مدیریت بحران به معنای سوق دادن هدفمند جریان پیشرفت امور، به‌روالی قابل کنترل و انتظار بازگشت امور در اسرع وقت، به شرایط قبل بحران است.

  شرح وظایف دبیر ستاد بحران به شرح ذیل است:
  – پویا سازی ستاد مدیریت بحران منطقه
  – ایجاد هماهنگی در بین ستاد عمومی و ستاد تخصصی در کلیه امور مرتبط با مراحل چهار‌گانه مدیریت بحران
  – برگزاری مستمر جلسات فصلی ستاد مدیریت بحران منطقه با حضور کلیه اعضاء عمومی وتخصصی
  – شناسایی، سازماندهی و پیش‌بینی و بکارگیری امکانات و تجهیزات بالقوه و بالفعل سازمان‌ها، مؤسسات، نهادها و دستگاه‌های دولتی مرتبط در منطقه
  – تهیه اطلاعیه و آگهی‌های مختلف مورد نیاز منطقه با هماهنگی اداره کل روابط عمومی و بین‌الملل
  – پاسخگویی و راهنمایی ارباب رجوع
  – تهیه و نصب سایر اقلام تبلیغاتی نظیر پلاکارد، تراکت، آویز، پوستر و اطلاعیه و ریسه و در ساختمان‌های‌ منطقه، میادین و معابر به مناسبت‌های مختلف ایام و اعیاد
  – همکاری و ایجاد هماهنگی‌های لازم با اداره کل روابط عمومی و بین‌الملل
  – شناسایی، ارزیابی و تحلیل عوامل و شرایط بحران‌زا و بحران‌زده در سطح منطقه و انعکاس مستمر وضعیت و اقدامات به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر ورزنه
  – تدوین سناریو و اجرای منظم مانورهای عمومی و تخصصی مدیریت بحران منطقه
  – اجرای به موقع و اعلام نتایج دستورات ابلاغی از سوی رئیس ستاد مدیریت بحران شهر ورزنه و جانشینی وی
  – هدایت و نظارت بر تشکیلات و فعالیت مستمر ستادهای مدیریت بحران نواحی
  – تلاش مستمر در خصوص آموزش و آمادگی عناصر ستادی مدیریت بحران منطقه و نواحی تابعه
  – فراخوان، جذب، آموزش، تجهیز، سازماندهی، بکارگیری و پایدارسازی گروه‌های داوطلب مردمی
  – اهتمام نگهداشت، اجتناب از هرگونه دخل و تصرف و تغییر در کاربری و حصول اطمینان از آمادگی تجهیزات و تأسیسات پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران منطقه
  – بررسی و تأیید انتصاب کارشناس مدیریت بحران و پدافند غیرعامل ناحیه با هماهنگی شهردار
  – اجرای سایر برنامه‌ها و مصوبات ابلاغی از سوی ستاد و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر ورزنه

– ارائه سریع و بهینه خدمات و نجات و امداد، تلفات انسانی و اقتصادی و بازگرداندن شرایط زندگی به وضعیت عادی.
– استفاده از تمامی امکانات ملی، استانی، منطقه ای و نیروهای مردمی، هدایت کلیه کمک های دولتی و غیر دولتی، داخلی و خارجی به منظور پیشگیری و کاهش آثار حوادث غیر مترقبه.
– اتخاذ سیاست ها، برنامه ها و طرح ها در جهت افزایش آمادگی لازم در شهروندان و سازمان های مسئول و تعیین دقیق حیطه مسئولیت و اختیارات دستگاه های اجرایی مدیریت شهری، ساماندهی و هم پیوسته کردن کلیه عناصر و عوامل ذی مدخل در امر مدیریت بحران.

– بحران: وضعیتی است غیر عادی که در اثر رخدادهای طبیعی یا عملکردهای انسانی به طور ناگهانی در جامعه به وجود می اید و مشقت، سختی و خسارت عمده ای را به یک مجموعه یا جامعه انسانی تحمیل می کند و برطرف کردن آن نیاز به اقدامات و عملیات اضطراری، فوق العاده و سریع دارد.

– مدیریت بحران: فرآیند برنامه ریزی و عملکرد مقامات و دستگاههای اجرایی دولتی، غیر دولتی، شهرداری و عمومی است که با مشاهده، تجزیه و تحلی بحرانها، به صورت یکپارچه، جامع و هماهنگ با استفاده از ابزارهای موجود تلاش می کنند تا از بحرانها پیشگیری نمایند یا در صورت وقوع آنها اقدامات لازم رادر جهت کاهش آثار، ایجاد آمادگی لازم، مقابله، امدادرسانی سریع و بهبود اوضاع تا رسیدن به وضعیت عادی و بازسازی معمول نمایند.

– پیشگیری: مجموعه تمهیدات و اقداماتی است که عمدتاً پیش از وقوع بحران و لزوماً در حین یا پس از وقوع بحران، با هدف جلوگیری از بروز از خطر یا کاهش آثار زیان بار آن انجام می شود.

– آمادگی: مجموعه اقداماتی است که توانایی شهروندان، مدیریت شهری و مردم را در انجام مراحل مختلف مدیریت بحران افزایش می دهد. آمادگی شامل مطالعه، تحقیق، جمع آوری اطلاعات، برنامه ریزی، سازماندهی، طراحی، تامین منابع و امکانات ، آموزش، تمرین و مانور است. آموزش شامل آموزش های همگانی و تخصصی برای شهروندان، مسئولین و دست اندر کاران ذیربط است که از طریق رسانه های گروهی، صدا و سیما یا به طرق دیگر ارائه می شود.

– مقابله: انجام اقدامات و ارائه خدمات اضطراری به دنبال وقوع بحران است که با هدف نجات و حفظ جان و مال شهروندان و اموال عمومی و دولتی و جلوگیری از گسترش خسارات انجام می گیرد. مقابله شامل هشدار، اطفاء حریق، کنترل منابع آب، برق، گاز، مواد سوختی، انفجاری، شیمیایی و …، جستجو، نجات و امداد، بهداشت، درمان، تامین امنیت، ترابری، ارتباطات، تدفین اجساد، آوار برداری، دفع پسماندها، سوخت رسانی و اطلاع رسانی است.

اخبار ستاد مدیریت بحران

ضدعفونی و استریل کردن مکانهای عمومی و ادارات سطح شهر ورزنهضدعفونی و استریل کردن مکانهای عمومی و ادارات سطح شهر ورزنه

ضدعفونی و استریل کردن مکانهای عمومی و ادارات سطح شهر ورزنه

جلسه‌ ستاد مدیریت بیماری ویروس کروناجلسه‌ ستاد مدیریت بیماری ویروس کرونا

جلسه‌ ستاد مدیریت بیماری ویروس کرونا