سلام ، به سایت شهرداری ورزنه  خوش آمدید.

ورزنه ، بلوار شهرداری ، شهرداری ورزنه
ایران ، اصفهان

کاربافی: دست بافته اصیل زنان ورزنه - شهرداری ورزنه

کاربافی: دست بافته اصیل زنان ورزنه

بافت پارچه به‌صورت سنتی در ایران دارای سابقه‌ای بسیار طولانی است. این صنعت در ورزنه که مواد اولیه آن با کشت پنبه به راحتی در دسترس بوده رواج و رونق قابل‌توجهی داشته است. در طول زمان به‌تناسب کاربرد آن اسمش تغییر کرده است و نهایتاً چون با ورود پارچه‌های صنعتی و کارخانه‌ای نیاز مردم به پارچه برطرف گردیده و این دست بافته از سبد کالای موردنیاز مردم خارج گردیده است.

در واقع کرباس بافی ، جولا بافی ، پارچه‌بافی ، چادرشب بافی و شمد بافی که نیاز اصلی مردم بوده به سفره بافی که یک نیاز جانبی و نه‌چندان ضروری بوده تغییر پیدا کرده است. به‌گونه‌ای که از چهل سال قبل تاکنون پارچه‌های راه‌راه با زمینه آبی یا سفید جهت نگهداری نان ، در کارگاه تولید و رایج گردیده است. این در حالی است که قبل از این زمان این صنعت دستی در طرح و نقش‌های متنوعی وجود داشته است.

ازجمله طرح‌های رایج در قدیم عبارت‌اند از :
میل میل ، خرده نباتی ، گل شفتالو ، پنج رنگ ، متقال ، شمد ، کِش ، قنداری ، اناروبه ، چادرشب و بقچه .
پارچه‌بافی در ورزنه مختص زنان بوده و در بین تمام خانواده‌ها رایج بوده است. به‌گونه‌ای که عروس به هنگام رفتن به خانه بخت می‌بایست از این هنر برخوردار باشد و نیز حداقل ۱۰ عدد از آن در جهیزیه او قرار داده می‌شده. هم‌اکنون بالغ‌بر ۱۴ کارگاه خانگی سفره بافی در ورزنه فعال است که بافنده‌های آن خانم‌های بالای ۶۰ سال می‌باشند این بافته‌ها اگرچه در چندین سال قبل ارزش مادی آن‌چنانی نداشته اما هم‌اکنون به علت توریستی شدن شهر ورزنه و استقبال از این پارچه پنبه‌ای از جانب گردشگران ، مجدداً رونق سابق خود را پیداکرده است ولی بااین‌وجود طرح‌های زیبا و متنوع قدیمی به علت سختی بافت و کهولت سن بافندگان به فراموشی سپرده‌شده و امید است با ورود نسل جوان به این عرصه مجدداً طرح‌های گذشته بر روی دار کار بافی سوار شود .

کاربافی ورزنه

 

کاربافی ورزنه1

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.